Tarımsal Yayım ve Danışmanlık Sınavı Uygulama Esasları Kapsamında yapılan Tarımsal Yayım ve

Tarımsal Yayım ve Danışmanlık Sınavı Uygulama Esasları Kapsamında yapılan Tarımsal Yayım ve Danışmanlık Sınavı 29 Nisan 2012 Pazar Günü saat 10.00’da Ankara’da yapılacaktır. Sınava katılmak isteyen adayların İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, Koordinasyon ve Tarımsal Veriler Şube Müdürlüğü’ne müracaat etmeleri gerekmektedir. Başvurular 13 Şubat 2012 Pazartesi günü başlayıp, 14 Mart 2012 Çarşamba günü sona erecektir.

            Tarımsal yayım ve danışmanlık sınavına sektör ayrımı olmaksızın(kamu, emekli, çalışan, çiftçi örgütleri, özel sektör, meslek kuruluşları, serbest meslek kuruluşları, serbest meslek mensupları,yeni mezunlar gibi) tarımsal alanda lise (Tarım/Ziraat Meslek/Teknik Liseleri, Veteriner Sağlık Meslek Lisesi, Ev Ekonomisi Meslek Liseleri, Laborant Meslek Liseleri) önlisans ve lisans düzeyinde mezun herkes katılabilir.

              Sınava katılmak isteyen adaylar http://www.utem.gov.tr adresinden ve İl Gıda,Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, Koordinasyon ve Tarımsal Veriler Şube Müdürlüğünden ayrıntılı bilgi alabilirler.

TARIMSAL YAYIM VE DANIŞMANLIK SINAVI BAŞVURULARINDA DİKKAT EDİLECEK HUSUSLAR

Tarımsal Yayım ve Danışmanlık Sınavı Uygulama Esasları Kapsamında yapılan Tarımsal Yayım ve Danışmanlık Sınavı 29 Nisan 2012 Pazar Günü saat 10.00’da Ankara’da yapılacaktır. Başvurular 13 Şubat 2012 Pazartesi günü başlayıp, 14 Mart 2012 Çarşamba günü sona erecektir. Bu tarihten sonra yapılan başvurular kabul edilmeyecektir.

Sınava girebilmek için gereken şartlar ve yapılması gerekenler şunlardır:

*Tarımsal yayım ve danışmanlık sınavına tarımsal alanda lise (Tarım/Ziraat Meslek/Teknik Liseleri, Veteriner Sağlık Meslek Lisesi, Ev Ekonomisi Meslek Liseleri, Laborant Meslek Liseleri) önlisans ve lisans düzeyinde mezun herkes katılabilir.

*Kamu personeli olup ta başka kurumlarda örneğin belediyelerde çalışan kişilerde bu sınava  girip, belge alabilirler. Ancak, sadece 657 Sayılı DMK ile 399 sayılı KHK ile Kamu İktisadi Teşebbüslerinde çalışanlara (Kamu kuruluşları, belediyeler, EBK, TİGEM gibi KİT’ler) Tarım Yayımcısı Sertifikası düzenlenecektir.

Başta Tarım Kredi Kooperatifleri olmak üzere tüm özel sektör, meslek kuruluşları, sivil toplum örgütleri, Ziraat Odaları da dâhil olmak üzere çiftçi örgütlerinde çalışanlar ve serbest çalışanlara Tarım Danışmanı Sertifikası düzenlenecektir.

*Uzmanlık belgesi alabilmek için lisans mezunu olup, tarımsal yayım ve danışmanlık hizmetlerinde en az 3 yıl boyunca hizmet verildiğinin belgelenmesi gerekir.

Eğer yayım/danışmanlık deneyimi kamuda ise çalıştıkları kamu kuruluşunun İl Müdürlüğünden (İlçe Müdürlüğü kabul edilmeyecektir), kamu dışında ise çalıştığı kurum/şirket/çiftçi örgütünden süreyi ve çalışma alanını net olarak belirten üst yazı, belirtilen döneme ait Sosyal Güvenlik Kayıtları ve iş sözleşmesinin ibraz edilmesi gerekmektedir. Bu belgelerden birinin eksik olması durumunda adayın uzmanlık talebi değerlendirilmeye alınmayarak, mevcut belgeler üzerinden işlem yapılacaktır. “2008–2010 yılları arasında, 2008 yılından itibaren gibi, üç yıldan fazla, adı geçen personel 5 yıldan beri bitkisel üretim, pazarlama konusunda çalışmıştır gibi” muğlâk ifadeler içeren belgeler kesinlikle kabul edilmeyecektir.

*Mezun olunan bölüm dışında en az 5 yıl süreyle başka bir bölümde çalıştığını belgeleyen adaylar, sertifikalarını bu bölümde talep edebilirler. En az 5 yıllık deneyim kamuda ise ilgili kamu kuruluşunun İl Müdürlüğünden, kamu dışında ise çalıştığı kurum/şirket/çiftçi örgütünden süreyi ve çalışma alanını net olarak belirten üst yazı, belirtilen döneme ait SSK kayıtları ve iş sözleşmesinin ibraz edilmesi gerekmektedir.

*Adaylar başvurularını ikamet ettikleri İlin, İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğüne bizzat yapacaklardır. Başvuru belgeleri:

a) Kamuda çalışanlar için Uygulama Esasları ekinde yer alan “Tarımsal Yayım ve Danışmanlık Sınavı Müracaat Formu (ek-1/a)

b) Kamu dışından olanlar için (Çiftçi örgütleri, meslek kuruluşları, sivil toplum örgütleri, serbest meslek erbapları, yeni mezunlar) Uygulama Esasları ekinde yer alan “Tarımsal Yayım ve Danışmanlık Sınavı Müracaat Formu (ek-1/b)

c) Kamuda çalışanlar için Uygulama Esasları ekinde yer alan “Tarımsal Yayım ve Danışmanlık Sınavı Başvuru Formu (ek-2/a)

d) Kamu dışından olanlar için Uygulama Esasları ekinde yer alan “Tarımsal Yayım ve Danışmanlık Sınavı Başvuru Formu (ek-2/b)

e) Nüfus cüzdan sureti,

f) Öğrenim durumunu gösteren belge. Tarımla ilgili Lisans mezunları için lisans diploması esas alınacaktır. Öğrenim durumunu gösterir belgede sadece program ismi yazıyorsa (Hayvansal Üretim, Bitkisel Üretim, Tarım Teknolojisi ve Ziraat Mühendisliği gibi) bu kişilerden ayrıca transkript veya mezun olduğu bölümü belgeleyen yazı istenecektir.

g) Son 6 ay içerisinde ön cepheden çektirilmiş 4,5X6,0 cm. ebatlarında 4 adet fotoğraf. Fotoğrafların arkasına isim yazılarak, ayrı bir zarf içerisinde belgelere eklenecektir. Renkli fotokopi gibi yöntemlerle çoğaltılmış resimler kabul edilmeyecektir.

h) Uzman tarım yayımcısı ve uzman tarım danışmanı sertifikası almak için başvuranların en az üç yıl süreyle kamuda, sivil toplum örgütlerinde veya özel sektörde tarımsal yayım veya danışmanlık hizmetlerinde çalıştıklarını gösterir belge,

i) Mezun olduğu bölüm dışında, çalıştığı alanda sertifika almak isteyen kişilerin bu alanda en az 5 yıl çalıştığını gösterir onaylı belge

Bu belgeler dışında KPDS, KPSS, çeşitli eğitimler sonucu alınan “Katılım Belgeleri ve Sertifikalar”, hizmetiçi eğitim belgelerinin gönderilmesine gerek yoktur.

*Başvuru evrakları asıllarını görülmesi kaydıyla, İl/İlçe Müdürlüğü personeli tarafından onaylanabilecektir.

*Sınav katılım ücreti 50 TL’dir. Sınava katılacak adaylar, katılım ücretini aşağıdaki banka hesap numarasına havale ücreti ödemeden yatırabilecektir. Dekont açıklama kısmına “TYDS 2012/1 Sınav Katılım Ücreti” yazılmalıdır.

İnternet Bankacılığı ve ATM Havalelerinde sorun yaşandığından Sınav Katılım Ücreti bizzat şubeye yatırılacak olup, sınava girecek kişinin TC Kimlik Numarası, Adı ve Soyadı ve “TYDS 2012/1 Sınav Katılım Ücreti” ibaresi mutlaka belirtilecektir.

Banka ile varılan mutabakat gereği gerek katılım ücreti ve gerekse kitap ücreti için HAVALE ÜCRETİ alınmayacaktır. Havale ücreti istenmesi durumunda konunun Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü’ne bildirilmesi halinde sorun çözülecektir.

 

Banka Adı

Şube Adı

Hesap Numarası

Ziraat Bankası

Yenimahalle

0599-03353682–5011

 

IBAN

TR27 0001 0005 9903 3536 8250 11

 

 

*Tarımsal Yayım ve Danışmanlık Kitabı” almak isteyen adaylar yukarıdaki hesap numarasına katılım ücreti ile beraber toplam 65 TL veya ayrı olarak 15 TL kitap ücreti yatırdıktan sonra, www.utem.gov.tr adresinde bulunan "Kitap Talep Formunu" TC Kimlik, Adı ve Soyadı, açık adresi, İlçe/İl, telefon numarası, istenilen kitap adı ve adedi ile banka dekont numarasını girdikten sonra taleplerini online olarak Eğitim Merkezimize ulaştıra bilirler.

*Dileyen adaylar geçen sınavlarda olduğu gibi banka dekontunu üzerinde adı soyadı, telefon numarası ve açık adresi olacak şekilde Eğitim Merkezimizin (312) 343 30 77 numaralı faksına fakslamaları durumda kitapları en kısa sürede kargo edilecektir.

Kargo ücreti isteyen kişi tarafından karşılanacak olup, açık adres dışında muğlak ifadelerin kullanılması, köy veya mezra adresi verilmesi durumunda kargo firmalarınca kitaplar ulaştırılamamaktadır. Adayların bu konuda mağdur olmamaları için açık adres beyan etmeleri büyük önem arz etmektedir.

*Adaylar SINAV GİRİŞ BELGELERİNİ “http://sinav.utem.gov.tr” adresinden TC Kimlik numaraları ile alacaklardır. Adaylara ayrıca posta yolu ile Sınav Giriş Belgesi gönderilmeyecektir.

Başarılı olan adayların sertifikaları müracaat ettikleri İL GIDA TARIM VE HAYVANCILIK MÜDÜRLÜĞÜ’NE gönderilecektir.Yorum Yaz - Arşiv   33567 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Takvim
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam2
Toplam Ziyaret62349
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar2.32142.3307
Euro2.85822.8696
Hava Durumu
Anlık
Yarın
8° -1°
TARIM TV

Site Haritası
Saat